Powrót króliczego ronina – Usagi Yojimbo. Saga. Księga 1

11 września 2019

Prawdziwa gratka zarówno dla oddanych fanów królika-ronina, jak i miłośników Japonii, którzy dopiero chcą rozpocząć przygodę z legendarnym bohaterem. O czym mowa? O pierwszym zbiorczym wydaniu trzech zeszytów komiksu Stana Sakai! ”Usagi Yojimbo. Saga. Księga 1” prezentuje opowieści, które pojawiły się w tomach:

-”Cienie śmierci”

-”Daisho”

-”Pomiędzy życiem a śmiercią”.

To razem ponad 600 stron emocjonujących przygód wędrownego wojownika. Jakby tego było mało – w tej odsłonie zamieszczono również galerię komiksowych okładek.

Niebezpieczny Kraj Kwitnącej Wiśni

Wbrew pozorom nie jest to przyjazna, epicka historyjka dla najmłodszych. Sakai przedstawia alternatywną rzeczywistość osadzoną w okresie Edo (czyli około XVII wieku) pełną krwawych wojen i niebezpiecznych porachunków między zwierzętami o ludzkiej sylwetce. Główny bohater – królik Usagi odczuwa konsekwencje nieprzyjaznego świata na własnym futrze – w jednej z bitew ginie jego pan. Od tej chwili zostaje on roninem, czyli ”bezpańskim” samurajem i wyrusza w drogę, aby wykorzystywać swoją niezwykła umiejętność władania kataną w obronie sprawiedliwości oraz aby odnaleźć spokój ducha. Usagi często wychodzi z pojedynków zwycięsko, jednak musi się jeszcze wiele nauczyć bowiem w zwierzęcej, pół mitycznej Japonii, którą przemierza królik dzieje się wiele złych rzeczy, a spiski i zagrożenia czyhają na każdym kroku.

Stare przygody w nowym wydaniu

W ”Księdze 1” na swojej drodze napotyka między innymi żółwie ninja, w których boku staje do walki. Następnie wplątuje się w konflikt z hersztem bandytów odpowiedzialnym za wykradnięciem daisho Usagiego, czyli jego pary mieczy, które dla japońskiego wojownika stanowią przedłużenie duszy. Usłyszy również muzykę niebios z pomocą tajemniczego buddyjskiego mnicha.

Hołd dla japońskiej sztuki komiksowej

Amerykańskie ujęcie japońskich mitów i tradycji, okraszone wspaniałymi, czarno-białymi ilustracjami w mocno mangowym stylu.. Liczne, często dramatyczne zwroty akcji pozostawiają czytelnika cały czas w napięciu, a przy okazji pokazują mu historyczną rzeczywistość Kraju Kwitnącej Wiśni. Możemy poznać między innymi proces wyrabiania samurajskich mieczy, czy wchłonąć nieco folkloru, ponieważ wiele z emocjonujących przygód Usagiego to tak naprawdę reinterpretacja mitów i legend.

Dla kogo?

Z pewnością jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników japońskiej kultury i legend, ale nie tylko. Komiks jest co prawda w mangowym stylu, jednak z amerykańskim akcentem, przez co jest bardziej przystępny dla czytelników, którzy nie przywykli do specyfiki azjatyckich powieści obrazkowych. Z serią zbiorczych wydań można rozpocząć swoją przygodę z Usagim, ale będzie to też wspaniały prezent dla fanów, którzy towarzyszą roninowi od najwcześniejszych zeszytów.

 

Tagi
Kategoria komiksy #Książki